Hygiena intímnych slizníc: Prečo klasická kozmetika nestačí?

Pretože prirodzené prostredie povrchu slizníc ženského tela je iné ako prirodzené prostredie povrchu pokožky.

Prečo je dôležité nenarušiť vaginálny ekosystém?

  • Za priaznivých podmienok vaginálny ekosystém zaisťuje prirodzenú ochranu pred rozvojom škodlivých mikroorganizmov. Zjednodušene povedané, ak sa na slizniciach nachádza dostatok prospešných acidofilných baktérií (najmä laktobacilov), tieto s pomocou hormónu estrogén premenia polysacharid glykogén na kyselinu mliečnu. Vytvára potrebné kyslé prostredie slizníc a udržiava mikrobiálnu rovnováhu.
  • Za nepriaznivých vnútorných a vonkajších podmienok sa vaginálny ekosystém naruší. Najdrastickejšie pôsobí nadmerné používanie klasických alkalických mydiel  a umývacích gélov. Mimoriadne záťažové obdobie je tehotenstvo, keď sa na sliznici zvyšuje pH a znižuje počet ochranných laktobacilov. Ochrannú kyslú mikroflóru môžu narušiť aj iné vplyvy, napríklad používanie antibakteriálnych mydiel, širokospekrálnych antibiotík, niektorých druhov hormonálnej antikoncepcie, hormonálnej terapie v období menopauzy či  následkom onkologickej liečby, ale aj chlórová voda, vlhké a nepriedušné oblečenie. Dôsledkom bývajú nepríjemné vaginózy.

Ako sa vaginózy prejavujú?

Odhaduje sa, že dve z troch žien na celom svete prekonajú vaginálnu infekciu aspoň jedenkrát za život, mnohé i opakovane. Mnohí sú názoru, že „vinníkom“ sú  premnožené kvasinky, najmä Candida albicans. V skutočnosti pôvodcom viac ako 50 % vaginóz sú baktérie alebo súčasne kvasinky i baktérie. Prejavia sa sčervenaním, úporným svrbením, pálením a abnormálnym výtokom.Odlíšiť kvasinkové infekcie od bakteriálnych len na základe príznakov je ťažké.

Ako predísť vaginóze?

Ak si myslíte, že vaginóza je dôsledkom nedostatočnej hygieny, mýlite sa. Opak je pravdou! Ako  už bolo uvedené, klasické mydlo a chlórovaná voda svojim pH podporujú rozvoj škodlivých mikroorganizmov. Zintenzívnením hygieny sa ocitáme v bludnom kruhu. Infekciám je najlepšie predchádzať špeciálnou kozmetikou na intímnu hygienu.

Aké riešenie ponúka FEMINATAL+?

Skvelou prevenciou je pravidelná hygiena umývacím gélom na intímnu hygienu  FEMINATAL+. Formulovaný je na báze dvoch jemných tenzidov rastlinného pôvodu: Decyl Glucoside  (z kukuričnej glukózy a  kokosového oleja) a Lauryl Betaine (má obdobu v cukrovej repe). Profylakticky pôsobí najmä kyselina mliečna, podporená šípkovým extraktom, výťažkom aloe vera, jojobovým olejom, pantenolom a vitamínom E. Nájdete ho TU

Doc. Ing. Jarmila Hojerová, PhD.,

prezidentka Slovenského kozmetologického zväzu

Feminatal+