Ako zrelaxovať a byť fit zároveň?

Dnešná doba priam dýcha aktivitou. Kto by nechcel byť aktívny a naplno vyžívať svoje schopnosti? Program Aktívna žena má ženám v každom veku pomôcť sa priblížiť a udržať svoju aktivitu v zdravých medziach.

Ženské telo prechádza počas života rôznymi zmenami. Či už invazívnejšími, alebo nie, asi takmer každá z nás vie, že má nejaké slabšie miesto, ktoré by si zaslúžilo trochu času a cieleného tréningu. Alebo práve naopak, často ani nevieme, že to ako sa cítime a čo pociťujeme môže vychádzať z problémov pohybového aparátu.

Pohyb ako terapia

Veľa nepohodlností života sa dá riešiť terapiou cez pohyb a v každom veku. Od bolesti chrbtice, bolesti centrálnych a periférnych kĺbov, kŕčové žily, inkontinenciu, problémy v sexuálnej oblasti, osteoporózu, problémy s panvovým dnom, brušnou stenou a core. Človek sa cíti hneď plnší sily a radosti. 

Nie je pohyb ako pohyb. Nestačí sa vyskákať na aerobiku, ale uchopiť koreň problému a ísť za ním.  Cielenou terapiou sa postupne venovať slabým miestam našich tiel vyžaduje aj trpezlivosť, vôľu načúvať svojmu telu a cez cvičenie s ním aj komunikovať. No výsledok vie byť prekvapujúci a človeka výsledky nakopnú k ďalšej aktivite.

Dôležité trio pre správny základ

Zoberme si dýchanie, neustála aktivita. Množstvo ľudí dýcha nesprávnym spôsobom a možno ani netušia, že sa dá dýchať aj inak, prínosnejšie. Správne dýchanie ovplyvňuje v ľudskom tele množstvo ďalších celkov, niektoré si spomenieme.

Brušná stena sa skladá zo svalov ktoré majú tendenciu sa oslabovať. Nie nadarmo sa volá stenou. Zadržiava obrovský vnútrobrušný tlak, zabezpečuje fungovanie a stabilitu vnútorných orgánov svojou nie len opornou funkciou. Každý túži mať krásne a ploché brucho, no oveľa podstatnejšie je, či sa brušné svalstvo zapája správnym spôsobom. Dobre fungujúce brušné svalstvo podporuje aj lepšie trávenie ?

Panvové dno je ďalším článkom nadväzujúcej reťaze. Nefunkčné panvové dno má čo robiť aby odpovedalo na prichádzajúce impulzy z okolia čo najlepšou odpoveďou. Inkontinencia vychádza z oslabených svalov, no dá sa riešiť aj v neskoršom veku. Produktom môžu byť aj hemoroidy, ktoré sa riešia aj operačne, čo je naozaj škoda, lebo cvičením sa dajú veľakrát krásne upraviť.

Stabilita pohybového aparátu a správne držanie tela vychádza práve z týchto troch celkov vyššie spomenutých. Tu by som možno povzbudila mladých ľudí k aktivite. Áno, ešte necítia žiaden deficit a problém, no nikto nie je dokonalý a preventívna práca na svojom telesnom a pohybovom zdraví plodí nie len psychickú pohodu, ale aj obrovský vklad do budúcnosti. Keď budú na dôchodku a ich chôdza bude stabilná, budú si to v porovnaní s kolegami rovnakého veku a slabšej kondície veľmi vážiť.

Investovať do zdravia sa oplatí, benefity uvidíme neskôr

Je dobré si trochu nadbehnúť aj pre budúce mamičky. Tehotenstvo je nádhernou etapou života rodičov, ale dá organizmu ženy zabrať po všetkých stránkach. Aj mužovi, lebo pomáha viac ako dovtedy ?. Preto, keď si človek organizmus pripraví na tak náročnú etapu svojho života, určite urobí dobre.

Vítané sú u nás ženy v každom veku, od teenageriek po tie, ktoré nesú v sebe celoživotné poznanie. Fyzio cvičenie je veľmi vhodné aj ako doplnkové (bazálne) cvičenie pre iné športové aktivity, ako aj ten aerobik, zumba, plávanie a behanie s kamoškami. Podporme prevenciu a začnime od seba, tešíme sa na Vás u nás v centre Feminatal+.