Bc. Janka Dobrovič – momentálne pôsobí ako pôrodná asistentka v ambulancii Feminatal+. Študovala na Prešovskej univerzite a diplom získala v odbore Pôrodná asistentka. Vzdelanie si doplnila aj o certifikovaný kurz Laktačnej poradkyne. Svojim empatickým prístupom sprevádza tehotné ženy počas tehotenstva, odovzdáva im cenné rady a rada Vás prevedie aj témou dojčenia.
V Centre Feminatal+ nás sprevádza workshopom Príprava na dojčenie s laktačnou poradkyňou a Individuálne poradenstvo s laktačnou poradkyňou.
Čo vás priviedlo k rozhodnutiu stať sa laktačnou poradkyňou?
Predstavte si, že porodíte dieťatko a neviete čo bude nasledovať. Stojí okolo Vás množstvo ľudí ale nik Vám to nepovie. V tom horšom prípade Vám bábätko okamžite zoberú a vrátia len na chvíľu, aby ste sa naň pozreli a v zavinovačke si ho chvíľu pochovali. V tom lepšom prípade Vám ho po pôrode dajú hrudník, ale neviete čo máte robiť, či sa dokáže hneď prisať, ako ho držať, čo má nasledovať. Táto nevedomosť a nezáujem zdravotného personálu, zúfalstvo a neistota matky v pôrodnici ma veľmi trápili a to som sa rozhodla zmeniť. Dala som si za cieľ informovať matky a pripraviť ich na to, čo bude nasledovať po pôrode. Vedieť čo môžu v otázke dojčenia a starostlivosti o dieťa očakávať a ako uchopiť akúkoľvek situáciu.
S akými najčastejšími otázkami alebo problémami za vami mamičky prichádzajú?
Povedala by som, že najčastejšie problémy, ktoré riešime sú úprava polohy a prisatia, bolesť pri dojčení a udržiavanie/zvyšovanie tvorby mlieka. A čo sa týka otázok, pravidelne vyvraciam mýty o dojčení, tie sa objavujú pravidelne pri každom poradenstve.
Aké sú najdôležitejšie zásady úspešného dojčenia?
Najdôležitejšie je vedieť ako má vyzerať správna poloha a prisatie bábätka na prsníku. Tým predídeme mnohým problémom, kvôli ktorým si nás potom matky volajú domov, alebo napríklad aj strachu z toho, či pije bábätko dosť mliečka.
Kedy a prečo je vhodné vyhľadať odbornú pomoc laktačnej poradkyne?
Dôvodov je veľké množstvo, či už sú to ťažkosti s prisávaním, strach, že sa netvorí dostatočné množstvo mlieka, bolesti bradaviek, či celých prsníkov, naliate prsia, zápal prsníka, nedostatočné priberanie, štrajk. Pri akýchkoľvek ťažkostiach je najlepšie vyhľadať pomoc čo najskôr. Hneď, keď sa Vám niečo nebude pozdávať, hneď keď máte pocit, že sa niečo zmenilo. Čím skôr identifikujeme príčinu problému, tým skôr na nej môžeme začať pracovať a tým je väčšia pravdepodobnosť úspechu.
Aké mýty alebo nesprávne informácie o dojčení počúvate najčastejšie?
Že má matka slabé mlieko, že je potrebné dojčiť určitý čas, aby sa dieťa dostalo aj k zadnému mlieku. Niektoré ženy sa boja, že nemajú vhodný tvar bradaviek a čo je horšie, zdravotný personál im to v pôrodnici ešte potvrdí. To by som vyvrátila hneď – vôbec sa nezaoberáme plochými či vpáčenými bradavkami. Bábätko sa neprisáva na bradavku, ale na dvorec a tak na tvare bradavky vôbec nezáleží.
Ďalej je to naratív, že počas jedného dojčenia sa dieťatko dojčí len z jedného prsníka, prípadne, že je potrebné mu dať prsník každé tri hodiny a stále iný. Nie je to až tak dávno, keď naše mamy a staré mamy hovorievali, že ak mu budeme dávať prsník častejšie, rozmaznáme ho.
Často je to aj dojčenie počas choroby matky, či nevyhnutnosť váženia bábätka pred a po dojčení. Máme omnoho jednoduchší a zaručený spôsob ako vedieť, či bábätko pije dosť mlieka a priberá.
Aké sú hlavné výhody dojčenia?
Dojčenie má mnoho benefitov nie len pre dieťa ale aj pre matku. Dieťaťu reguluje dojčenie všetky vitálne funkcie, podporuje vývoj mozgu a kognície, dokáže upokojiť, uspať (áno, uspatie na prsníku je úplne v poriadku, niekedy dokonca žiaduce), rýchlejšie a lepšie zvládnuť chorobu, podieľať sa na správnom vývoji čeľuste, ústnej dutiny a tým aj neskôr reči. U matky sa znižuje riziko rakoviny prsníka, vaječníkov, diabetu II. typu, osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení. A čo poteší je určite aj to, že dojčiace ženy rýchlejšie a ľahšie schudnú kilogramy nadobudnuté počas tehotenstva.
V rámci individuálnych hodín s mamičkami: Ako prebieha takáto konzultácia a v čom vidíte jej najväčší prínos?
Pred samotným stretnutím mi klientka v krátkosti popíše o čo ide, aby som jej mohla telefonicky/mailom poradiť čo robiť ešte predtým než sa stretneme. Keď už sme spolu osobne, dám jej toľko času koľko potrebuje, aby mi porozprávala o ich ťažkostiach či otázkach. Väčšinou je priebeh veľmi individuálny – závisí od toho, či bábätko spí, je nevyspaté, podráždené, matka má bolesti… V každej situácii si ale vieme poradiť – bábätko upokojíme, pozrieme si ako vyzerá dojčenie, nacvičíme/upravíme správnu polohu a prisatie, môžeme bábätko nakŕmiť laktačnou pomôckou, zodpovedám na akékoľvek otázky, poskytnem množstvo ďalších rád.
Na konci si zhrnieme body, ktorým by bolo vhodné sa venovať, aby sme problém vyriešili (niekedy to nejde zo dňa na deň ale trvá to nejaký čas). Ak je to potrebné a klientka súhlasí, dohodneme si stretnutie napr. o 2-3 dni, aby sme sa pozreli ako to ide ďalej a upravili prípadné ďalšie nedostatky.
Ak by ste mali dať jednu kľúčovú radu novej mame, ktorá práve začína dojčiť, čo by to bolo?
Verte si. Verte si, že to dokážete, naučíte sa to. Matky sa učia dojčiť dojčením a bábätká sa učia dojčiť dojčením. S bábätkom sa budete postupne vzájomne spoznávať, naučíte sa rozoznať, kedy má záujem o dojčenie a onedlho budete zohratá dvojka.

Ďakujeme Janke za rozhovor!